Pro atopický ekzém jsou charakteristická období vzplanutí a klidu. Příčin, které tento zdravotní problém vyvolávají je však několik. Zjistit konkrétní příčinu atopického ekzému je tak často velmi náročné, ale ne nemožné. Proto je důležité tento problém začít řešit co nejdříve, ještě v jeho začátcích.
Nejprve si povíme něco o tom, co to atopický ekzém je. Obecně se jedná o dlouhodobé chronické onemocnění, které se týká především vnější vrstvy pokožky. Patří mezi nejběžnější neinfekční onemocnění kůže, která postihuje velkou část populace. Stále více se objevuje také u dětí, a to i do pěti let. Ze statistik vyplývá, že atopický ekzém se nejčastěji objevuje u kojenců, dětí a mladistvých.
Projevy atopického ekzému
Jak se projevuje atopický ekzém? Nejčastěji se můžete setkat s projevem, který se pojí se suchou kůží. Kdy ale vyjde atopický ekzém na povrch? Především v situacích, kdy je kůže vystavena mrazu, chladné vodě či při používání nevhodné kosmetiky. V případě ekzému se velmi často vyskytuje i svědivá vyrážka. Taková vyrážka se nejčastěji objevuje na krku, rukou nebo loktech. Všechny projevy jsou velmi nepříjemné a mohou vyústit až v zánět či hnisání.
Mezi faktory, které mohou způsobit vzplanutí atopického ekzému patří pyl, prach, velmi suchý vzduch či prací prášky. Lidem, které trápí atopický ekzém rozhodně nepomáhá ani psychická zátěž, nezdravý životní styl či špatný stav vzduchu.
Terapie hydroláty? To správné řešení!
Slyšeli jste někdy o terapii hydroláty? Obecně platí, že hydroláty jsou produkty parní destilace na vodní bázi. Vznikají při destilaci éterických olejů z bylin. Často je můžete znát také pod názvem hydrosoly nebo květinové vody. Terapie hydroláty se používá jako součást aromaterapie, případně fytoterapie. Skvělým řešením pro atopický ekzém je v tomto případě produkt Altevita borovice lesní – BIO hydrolát.
Kromě pomoci při léčbě atopického ekzému se používá také k detoxikaci organismu či ke zmírnění zánětu v organismu. Obsahuje vysoce účinné látky, které se lehce vstřebávají a poskytují jedinečné účinky na lidské tělo. I používání je velmi jednoduché. Produkt stačí nanést 2krát denně rozprašovačem na postižené místo a nechat působit. Pro ještě více efektivní účinky doporučujeme používat tento produkt dlouhodobě a pravidelně.
Dbejte na šetrnou hygienu
Chcete se vyhnout vzplanutí atopického ekzému? V tom případě dbejte na šetrnou hygienu. Odborníci radí, že byste měli používat hydratační přípravky, které neobsahují mýdlo. Upřednostněte takové produkty, které mají přírodní složení, díky kterému zklidňují podráždění, hydratují a zvyšují ochranu pokožky. Pokud si neumíte vybrat ideální produkt, neváhejte se poradit s dermatologem.
Co byste neměli jíst?
Při atopickém ekzému byste si měli dávat obzvlášť pozor na to, co konzumujete. Během vzplanutí tohoto zdravotního problému se nedoporučují konzumovat citrusové plody, solené a uzené ryby, kravské mléko, ořechy, čokoláda, ředkvičky, rajčata, houby, mrkev, řepa, pečivo, med, alkohol či konzervované potraviny. Nezapomínejte, že strava při atopické dermatitidě je individuální a vždy závisí na konkrétní reakci organismu na potraviny. Co se týče nápojů, doporučujeme se vyhnout sladkým syceným a alkoholickým nápojům.
Naopak, při atopické dermatitidě se doporučuje konzumovat zakysané mléčné produkty, brambory, vařené nebo dušené hovězí maso, zelí či zelená jablka. Velmi oblíbené jsou také kaše různého druhu, od ovesných, přes pohankové až po rýžové.
I přesto, že atopický ekzém je chronické onemocnění a nelze jej zcela vyléčit, díky vyhýbání se kontaktu s alergeny a dodržování zdravého životního stylu si můžete efektivně prodloužit období remise.