Novinky

Chcete posílit svůj imunitní systém? Toto jsou naše doporučení!

Imunitní systém je u každého člověka velmi specifický a liší se na základě několika faktorů. Jedná se o jakýsi štít, který chrání organismus před nakažením. V případě nákazy je při silném imunitním systému průběh mnohem snazší. I to je důvod, proč byste měli myslet na posílení imunity. My vám přinášíme tipy, jak na to.

O imunitní systém je třeba pečovat během celého roku, nejen během období, kdy je zvýšený výskyt infekcí. Se silnou imunitou se přece jen všechno snáze zvládá. Chrání vás před nákazou a v případě onemocnění bojuje s infekcí až natolik, že vám usnadní celý průběh. Jaká doporučení byste měli dodržovat v případě, že i vy toužíte po silnější imunitě?

Dbejte na kvalitu spánku

Ne nadarmo se říká, že spánek léčí. Je to pravda, protože bez něj nedokáže organismus správně fungovat. Ať jste jakkoli pracovně vytíženi, měli byste si dopřát alespoň 8 hodinový spánek každý den. Někteří lidé berou spánek jako ztrátu času, ale to je mýtus. Bez kvalitního spánku nedokážete druhý den normálně fungovat.

Také je důležité, abyste chodili spát a vstávali vždy v přibližně stejnou dobu. Odborníci doporučují, abyste šli spát ještě před 22. hodinou večer, pokud je to možné. V takovém čase je totiž kvalita spánku nejlepší. Před spánkem si nezapomeňte v ložnici vyvětrat, zhasnout všechna světla a vypnout elektronická zařízení, jako je mobilní telefon nebo televizor.

Chcete posilniť svoj imunitný systém Toto sú naše odporúčaniaa

Náš tip: V případě potřeby můžete vyzkoušet také doplňky stravy na podporu spánku. Při koupi se zaměřte zejména na složení, které by mělo být čistě přírodní. Také se předem seznamte s účinky daného přípravku.

Aktivně sportujte

Pohyb je lék na všechno. Budete-li se hýbat pravidelně, můžete si tím výrazně zlepšit a posílit svůj imunitní systém. Pohyb zároveň působí také proti stresu, což má pozitivní vliv na celkové zdraví. Najděte si aktivitu, která vás baví, případě se jděte alespoň párkrát do týdne přejít do přírody a vyvětrat si hlavu. Přijdete tak na jiné myšlenky, podpoříte svoji imunitu a duševní zdraví.
Pijte hodně vody

Ne nadarmo se říká, že dodržování pitného režimu se jednoduše vyplatí. Je to velmi důležitý faktor v případě, že chcete posílit svůj imunitní systém. Přeci jen, pitný režim dokáže z těla odstraňovat odpadní látky a zplodiny. Za normálních podmínek byste měli denně vypít 2 – 3 litry čisté vody, bylinkového nebo zeleného čaje. Množství však záleží také na vaší tělesné hmotnosti a výšce.

Náš tip: Pokud zapomínáte na to, že se máte napít, můžete si do chytrého telefonu stáhnout aplikaci, která vám připomene, kdy se máte napít. Můžete si také zapsat množství, které jste vypili a mít tak přehled o svém pitném režimu.

Chcete posilniť svoj imunitný systém Toto sú naše odporúčaniab

Vitamínů nikdy není dost

Pravděpodobně vás nepřekvapí, když vám řekneme, že byste měli přijímat dostatek vitamínů. Ty mohou být v podobě ovoce a zeleniny, ale doplňků stravy. Výživové doplňky pro posílení imunity jsou v dnešní době velmi oblíbené. Dokáží totiž zvýšit imunitu, díky čemuž budete umět předcházet onemocněním a infekcím rychleji. Důležité je, abyste měli každý den alespoň jedno teplé jídlo a abyste konzumovali co nejvíce vyvážené potraviny. Měly by tak obsahovat všechny důležité živiny, které jsou důležité z hlediska zdraví.

Dopřejte si odpočinek

V neposlední řadě je potřebný i odpočinek. Samozřejmě to neznamená, že teď musíte od rána do večera ležet v posteli. Dopřejte si však relaxaci v době, kdy cítíte, že je toho na vás prostě hodně. Přečtěte si dobrou knihu, jděte se projít, případně dělejte něco kreativního, například v podobě malování vlastního obrazu.

O imunitní systém byste se měli starat vždy a myslet na to po celý rok. Proto neváhejte a inspirujte se i našimi tipy, určitě se to vyplatí z více hledisek.

Nedostatek železa a jeho nejčastější projevy: Kdy byste měli zvýšit pozornost?

Mezi nejdůležitější minerály pro lidské tělo patří bezesporu i železo. Má za úkol řadu nezbytných procesů, které zajišťují správné fungování organismu. Jako zdroj železa může být strava, popřípadě různé výživové doplňky. Doporučená dávka se odlišuje v závislosti na věku, pohlaví či zdravotním stavu.

Železo se řadí mezi esenciální minerály, které si prostě tělo neumí vyprodukovat samy. Z tohoto důvodu je důležité, abyste jej přijímali ze stravy nebo výživových doplňků. Je dokázáno, že více než 70 % železa v těle se nachází právě v bílkovinách, hemoglobinu (červeném krevním barvivu) a ve svalstvu (formou myoglobinu). Existuje však i zásobní forma, která se vyskytuje například v játrech, kostní dřeni, slezině, popřípadě jiných důležitých orgánech.

Jaké funkce má železo?

Ne nadarmo se říká, že železo je pro lidské tělo přímo nezbytné. Má za úkol řadu důležitých funkcí, bez kterých by organismus nikdy nedokázal fungovat správně. Primární funkcí železa je přenos kyslíku. Pro tento proces je nezbytný myoglobin a hemoglobin.

Nedostatok železa a jeho najčastejšie prejavy Kedy by ste mali zvýšiť pozornosťa

Jak to celé funguje? Železo, které se nachází v hemoglobinu, váže na sebe kyslík. Následně ho rozvádí do všech tkání, kde je nezbytný. Železo má obrovský význam také při cvičení. Tehdy svaly potřebují větší množství kyslíku, který je čerpán z myoglobinu. To má souvislost is energií. Pokud naše tkáně nejsou dostatečně okysličené, nemůžeme tak podat optimální výkon. Právě železo má za úkol dělení buněk, které je pro správné fungování nezbytné.

Projevy nedostatku železa

Pokud dlouhodobě nepřijímáte železo ze stravy nebo výživových doplňků, může to vést k chudokrevnosti nebo jinak řečeno, anémii. Během tohoto stavu dochází k tomu, že jednotlivé orgány v těle nejsou dostatečně zásobovány. Důvodem je nedostatek hemoglobinu v krvi. Při jakých příznacích byste měli rozhodně zvýšit pozornost?

Nedostatok železa a jeho najčastejšie prejavy Kedy by ste mali zvýšiť pozornosťb

Ztížené dýchání

Jelikož železo má souvislost s kyslíkem, jeho nedostatek se může projevit i na ztíženém dýchání. Můžete to zpozorovat i při běžných aktivitách. Když se půjdete projít, zacvičit si, popřípadě vyjdete několik schodů a budete zadýchaní. Tehdy víte, že něco není v pořádku a rozhodně byste to měli zkonzultovat s lékařem.

Zvýšená únava

Jste neustále unavení, pociťujete slabost i po menší fyzické aktivitě a chce se vám po celou dobu spát? V takovém případě víte, že něco s vaším tělem není v pořádku a pravděpodobně nejsou vaše orgány dostatečně okysličené. Vyzkoušejte zvýšit příjem železa ze stravy nebo užívejte doplňky stravy s dostatečným obsahem tohoto minerálu.

Suché a lámavé vlasy

Při nedostatku železa dochází také k pomalejší tvorbě nových buněk. To se projevuje také zhoršením stavu vlasů. Jsou lámavé, suché a na pohled vypadají jako bez života. Týká se to ovšem i pokožky, která je při deficitu železa výrazně bledší a sušší.

Které skupiny lidí jsou ohroženy?

Nedostatek železa může trápit opravdu každého, kdo přijímá tento minerál v menším množství. Existují však skupiny, které jsou ohroženy více. Jedná se například o ženy, které mají menstruaci. Při tomto procesu totiž přirozeně ztrácejí více krve. Anémií jsou ohroženy i těhotné ženy, které potřebují větší množství železa. Je to z toho důvodu, že musí vyživovat sebe, ale také plod. Mezi ohrožené skupiny lidí patří také vegetariáni, dárci krve, popřípadě děti, které jsou v růstovém období.

Nedostatok železa a jeho najčastejšie prejavy Kedy by ste mali zvýšiť pozornosťc

Železo se přirozeně nachází v červeném mase, játrech, rybách nebo mořských plodech. Jeho dostatečné množství naleznete i ve fazolích, hrachu, tmavé čokoládě a sójových výrobcích.

Laktobacily: Jaký význam mají pro zdraví?

V současnosti platí tvrzení, že ne všechny bakterie jsou zdraví škodlivé. Existují totiž i takové, které mají příznivé účinky. Jedním z takových druhů jsou i laktobacily, o kterých je však dnes velmi malá informovanost. Jedná se o bakterie mléčného kvašení. O nich si povíme více právě v tomto článku, kde vám poskytneme ty nejdůležitější informace.

Jak můžeme přijmout zdraví prospěšné bakterie? Ve většině případů se nacházejí v některých druzích potravin, případně ve výživových doplňcích. Laktobacily mají v současnosti obrovský význam. V první řadě zlepšují trávicí funkce, jsou nápomocné i při hubnuté a podpoře stavu pokožky. Jsou výborným řešením při užívání antibiotik. Napomáhají totiž k posílení imunitního systému, což je při nemoci velmi důležité.

Proč jsou střevní bakterie nezbytné?

Možná byste nevěřili, ale střevní prostředí je velmi různorodé. Nachází se tam totiž široké spektrum bakterií, které mohou být příznivé, ale také škodlivé. Právě ty škodlivé bakterie mohou být důsledkem vzniku zdlouhavých onemocnění, organismus mohou poškozovat a produkovat i toxické látky.

Naopak, ty příznivé střevní bakterie, včetně laktobacilů, mají za úkol podporovat a zlepšovat zdraví člověka. Zabraňují množení škodlivých bakterií, zlepšují trávení a posilují celkový imunitní systém. Zároveň tak zvyšují odolnost vůči různým infekcím.

Laktobacily Aký význam majú pre zdravieb

Význam laktobacilů

Laktobacily mají v současnosti velký význam. V první řadě příznivě ovlivňují rovnováhu střevní mikroflóry, zabraňují množení škodlivých bakterií a zlepšují také trávení. Laktobacily, mimo jiné, produkují také vitamíny B a K, snižují riziko vzniku nádorových onemocnění a zvyšují prokrvení střevní sliznice. Proto, pokud máte oslabenou imunitu, případě střevní potíže, laktobacily vám mohou výrazně pomoci zlepšit zdravotní stav.

Pokud v tlustém střevě dojde k narušení rovnováhy mezi bakteriemi, střevní prostředí může být škodlivé. Na řadu tak přicházejí nežádoucí komplikace, mezi něž patří plynatost, zácpa, průjem, nadýmání a křeče. Tyto symptomy mohou častokrát vyústit i do závažnějších onemocnění. Jedná se například o zánět střeva, rakovinu střeva či ulcerózní kolitidu.

Co všechno ovlivňuje střevní prostředí?

To, jak funguje váš střevní systém, můžete z velké části ovlivnit i vy sami. Záleží to totiž i na tom, jak se stravujete a jakým životním stylem žijete. Správné fungování a rovnováhu střevních bakterií totiž mohou narušit například hnilobné bakterie. Ty pocházejí z masa, uzenin, vajec a vnitřností. Takové bakterie se přirozeně nacházejí iv částečně zkažených potravinách. 4revnou mikroflóru mohou narušit i infekce, stres, antibiotika, alkohol či náhlá změna ve stravovacích návycích.

Právě laktobacily patří mezi prospěšné střevní bakterie, které dokáží napravit zkaženou mikroflóru. Lidské tělo i díky nim lépe využije vitamíny, laktózu, ale také vápník. Právě kvůli tomu laktobacily pozitivně ovlivňují i imunitní systém, důsledkem čehož snižují výskyt infekcí.

Stravujte se zdravě

Chcete-li zvýšit příjem prospěšných bakterií, v tomto případě laktobacilů, měli byste sáhnout po produktech, kde se přirozeně nacházejí. Jedná se například o mléčné výrobky, jako jsou bílé neochucené jogurty, acidofilní a kyselé mléko, brynza nebo kefír. Výborným řešením jsou také zeleninové produkty. Laktobacily se nacházejí v nesterilizované kysané zelí nebo kvašených okurkách.

Laktobacily Aký význam majú pre zdraviea

Vhodnou alternativou jsou také výživové doplňky s obsahem laktobacilů. Právě v takové podobě jsou prospěšné bakterie ve velkém množství zachovalé. Ideálním řešením je vhodná kombinace přirozených potravin a doplňků stravy. Laktobacily můžete užívat i preventivně, ke zlepšení trávení a posílení imunitního systému.

4593_super-masticha-pro-pre-web-360-800x6000000_1

⇒ Doporučujeme: Masticha Probiotics & Prebiotics ⇐

Mikroživiny: Jejich charakteristika, funkce a výhody

Slyšeli jste někdy o mikroživinách? Pravděpodobně nejednou. Jedná se o skupinu látek, která se vyznačuje příznivými vlastnostmi v rámci zdraví. Mikroživiny totiž zahrnují vitamíny a minerály. Ty tělo potřebuje přijímat neustále.

Vitamíny jsou pro lidský organismus přímo nezbytné. Zabezpečují tvorbu energie, účastní se mnoha imunitních funkcí a v neposlední řadě jsou potřebné i pro srážlivost krve. Mikroživiny obsahují také poměrně vysoké množství minerálů.

Jakou úlohu mají tyto látky? V první řadě jde o zajištění zdravého růstu, vývoje kostí a rovnováhy tekutin v lidském těle. O mikroživinách je v současnosti velmi malá informovanost. Nicméně, pro tělo jsou tyto látky velmi důležité. Jaké jsou jejich funkce?

Co jsou mikroživiny?

Když se řekne pojem „mikroživiny“, každý si pod tím představí látky, které jsou pro tělo vyživující. Inu, přece jen na tom něco bude. Jedná se totiž o označení vitamínů a minerálů. Naopak makroživiny v sobě zahrnují tuky, sacharidy a bílkoviny. Protože lidské tělo potřebuje méně vitamínů a minerálů než těchto látek, mikroživiny se proto označují jako „mikro“.

Vitamíny a minerály se získávají z potravin nebo výživových doplňků. Tělo si je prostě neumí vyprodukovat samy. Abyste si zabezpečili dostatečný příjem mikroživin, měli byste konzumovat co nejvíce pestré jídla. V každé potravině se totiž nachází jiné množství vitamínů a minerálů.

Mikroživiny Ich charakteristika, funkcie a výhodya

Druhy mikroživin a jejich funkce

Vitamíny a minerály se obecně dělí do čtyř základních skupin. Jedná se o vitamíny rozpustné ve vodě, vitamíny rozpustné v tucích, makrominerály a stopové minerály. Jaké funkce a vlastnosti mají tyto skupiny?
Vitamíny rozpustné ve vodě

O vitamínech rozpustných ve vodě je známo, že při nadměrné konzumaci dochází k jejich vyplavení pomocí moči. Do této skupiny patří například následující vitamíny:

Vitamin B1: Dodává tělu potřebnou energii prostřednictvím přeměny živin
Vitamin B2: Je nezbytný pro správnou funkci buněk, metabolismu tuků a tvorbu energie
Vitamin B3: Zabezpečuje dodání energie z potravy
Vitamin B5: Jeho funkcí je syntéza mastných kyselin
Vitamin C: Je potřebný pro tvorbu kolagenu a neurotransmiterů

Mikroživiny Ich charakteristika, funkcie a výhodyb

Vitamíny rozpustné v tucích

Tento druh vitamínů není ve vodě rozpustný. Nejlépe se vstřebává spolu se zdrojem tuků. Po konzumaci se tyto vitamíny uloží v tukových tkáních, případně v játrech a slouží k dalšímu použití.

Vitamin A: Za úkol má podpořit funkce vidění a orgánů
Vitamin D: Napomáhá při vstřebávání vápníku, podpoře imunity a růstu kostí
Vitamin E: Působí jako antioxidant, díky čemuž dokáže zvýšit imunitu
Vitamin K: Je nezbytný pro správný vývoj kostí a srážení krve

Makrominerály

Aby mohly makrominerály plnit všechny důležité funkce v těle, je třeba je přijímat ve větším množství. Následující minerály jsou pro tělo přímo nezbytné:

Vápník: Zabezpečuje správnou funkci kostí a zubů
Hořčík: Je nezbytný pro mnohé enzymové reakce
Sodík: Udržuje krevní tlak v normě a napomáhá při rovnováze tekutin

Stopové minerály

Důležité funkce v těle mají také stopové minerály. V porovnání s makrominerály jsou však zapotřebí v menším množství. Toto jsou některé z nich:

Železo: Zásobuje svaly kyslíkem a napomáhá při tvorbě některých hormonů
Zinek: Je nezbytný pro správný růst, hojení ran a imunitní funkce
Selen: Podporuje zdraví štítné žlázy a ochraňuje organismus před oxidačním poškozením

Přijmout všechny tyto mikroživiny z běžné stravy může být obtížné. Právě proto je vhodné je doplňovat do těla i prostřednictvím kvalitních výživových doplňků.

⇒ Doporučujeme: Výživové doplňky ⇐

Jaké jsou výhody hořké čokolády? Toto jsou ty nejvýznamnější!

Čokoláda v současnosti patří mezi ty nejoblíbenější potraviny. Rozhodně se však není čemu divit. Lahodná chuť čokolády je jednoduše nenahraditelná. V tomto článku si povíme něco o té hořké.

Obecně platí, že čokoláda se rozděluje na více druhů. Jedná se například o mléčnou čokoládu, bílou nebo hořkou. Co se týče hořké čokolády, lidé ji buď zbožňují, nebo prostě nesnášejí. Do které skupiny patříte vy? Ať už je to jakkoli, v tomto článku se můžete dočíst něco o největších benefitech hořké čokolády, o kterých jste možná dosud ani neslyšeli.

Vysoký obsah živin

Možná byste nevěřili, ale hořká čokoláda obsahuje opravdu velké množství živin. Samozřejmě záleží také na konkrétní čokoládě a výrobci. To se totiž odlišuje rozličným obsahem kakaa. Obecně však platí, že hořká čokoláda obsahuje kakaový prášek, máslo a cukr.

Tím to ale rozhodně nekončí. Při zakoupení opravdu kvalitní hořké čokolády přijímáte i zdraví prospěšné látky. Jedná se například o polyfenoly. Zajímavostí je, že právě hořká čokoláda obsahuje více prospěšných látek tohoto typu, jako například zelený čaj. Mimo jiné, hořká čokoláda může obsahovat také flavanoly, kofein, tryptofan či theobromin.

Aké sú výhody horkej čokolády Toto sú tie najvýznamnejšiea

Snižuje krevní tlak

Hořká čokoláda se v současnosti doporučuje konzumovat iz toho důvodu, že díky vysokému obsahu živin příznivě působí na zdravotní stav. Je dokázáno, že snižuje krevní tlak, při čemž zlepšuje i průtok krve. Důkazem toho jsou vědecké studie, které probíhaly v zahraničí, pod dohledem těch největších odborníků.

Jak dobře víte, vysoký krevní tlak je velmi nebezpečný, neboť dochází ke zvýšené námaze srdce. Důsledkem toho mohou být kardiovaskulární onemocnění, která jsou v dnešní době velmi častá. Lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem se léčí pilulkami, avšak skvělou prevencí může být právě hořká čokoláda.

Prevence srdečních onemocnění

Za nejčastější civilizační onemocnění se považují právě ta kardiovaskulární. Je totiž dokázáno, že hořká čokoláda snižuje LDL cholesterol, který je špatný a negativně působí na zdraví člověka. Pokud bychom to však měli brát z toho dlouhodobého hlediska, znamená to, že bude docházet k menšímu usazování špatného cholesterolu v cévách.

Díky tomu nedojde k ucpání ani infarktu myokardu. Klinické studie z mnoha zemí dokazují, že skutečně došlo k výraznému poklesu výskytu srdečních onemocnění u lidí, kteří konzumovali hořkou čokoládu pravidelně.

Aké sú výhody horkej čokolády Toto sú tie najvýznamnejšieb

Zlepšuje myšlení

Pravděpodobně jste už nejednou zažili těžký den. Čekala vás zkouška, popřípadě pracovní pohovor a vy jste už nevěděli, co máte od stresu dělat? V tom případě máme pro vás řešení. Je dokázáno, že existují potraviny, které zlepšují paměť a myšlení. Výjimkou není ani hořká čokoláda. Pokud si tedy dáte kostku čokolády před těžkým dnem, děláte dobře.

Dokáže totiž podpořit funkce mozku a koncentraci. Mimo jiné, obsah kakaa v hořké čokoládě má příznivý vliv také u starších lidí. Může zlepšit verbální plynulost a soustředění.

Ochrana před sluncem

Léto je už skoro za rohem a vy přemýšlíte nad tipy, jak se chránit před přímým slunečním zářením? Samozřejmě, opalovací krémy by vám chybět neměly. Také je však potvrzeno, že hořká čokoláda je skvělým řešením pro vaši pokožku. Flavanoly, které obsahuje, chrání pokožku před poškozením, zlepšují prokrvení a pleť hydratují.

Proto, pokud plánujete dovolenou u moře, zakomponujte větší konzumaci hořké čokolády. Mnohé studie již tyto jedinečné účinky potvrdily, nicméně u každého člověka to může ovlivňovat jinak.

Proto neváhejte a zařaďte do svého jídelníčku více tmavé čokolády. Stačí vám pár kostek denně a zdravotní benefity se dostaví téměř ihned.

4061_superstrava-super-chocolate

⇒ Doporučujeme: Super Chocolate ⇐

Překyselení organismu: Jaké komplikace může způsobit?

Co se týče překyselení organismu, z dlouhodobého hlediska se může jednat o velmi vážný stav. Důsledkem překyselení totiž mohou vznikat různé zdravotní komplikace, včetně fraktur ve vyšším věku. Nejčastěji se jedná o zlomeninu kyčle. Jaké další komplikace dokáže způsobit překyselení organismu?

Překyselení organismu je v současnosti velmi častým jevem. Dokáže oslabovat celý organismus a také tělesné systémy. Překyselení totiž v těle vytváří prostředí, které je ideální pro rozvoj a množení chorob různého druhu. Takto vzniklé prostředí je v protikladu s tím, kdy je v těle optimální pH.

V takové situaci fungují správně všechny tělesné systémy, přičemž je organizmus odolný vůči patogenům a vzniku infekcí. Zdravé tělo obsahuje alkalické rezervy, které se aktivují při potřebách neutralizaci kyselin.

Když se však tyto alkalické rezervy vyčerpají, organismus zůstane oslaben. Překyselení organismu však není žádnou novinkou. Již v roce 1933 newyorský lékař Howard tvrdil, že všechny nemoci v těle jsou způsobeny kumulací kyselin v organizmu.

Hodnota pH a její charakteristika

Zkratka slova pH znamená v překladu potenciál vodíku. Ten vyjadřuje kyselost nebo naopak zásaditost. V tomto případě existují hodnoty od 0 do 14. Je-li pH nižší než 7 je kyselé. Když je hodnota vyšší než toto číslo, pH je zásadité a když se rovná 7, označujeme jej jako neutrální. Co se týká organismu, ten se snaží neustále vyrovnávat pH v těle, je-li však jednou tato rovnováha narušena, dochází ke vzniku mnoha komplikací.

Prekyslenie organizmu Aké komplikácie môže spôsobiťa

Jaké komplikace mohou vzniknout?

Zdravé tělo je schopno vstřebávat živiny a minerály. K tomu však dochází jen v situaci, že pH je v rovnováze. To znamená, že ideální hodnota je 7,4. Pokud se toto číslo více odchyluje, dochází ke komplikacím. Jedná se zejména o snížení funkce enzymů různého druhu. Když je organismus překyselený, přijaté živiny nedokáže tělo zpracovat a správně je využít. Zachovat ideální pH v těle však není nic jednoduchého. Toto vše je ovlivňováno kyselinotvornými procesy, potravinami a nápoji.

Dlouhodobé překyselení organismu může způsobit komplikace, jako například tloustnutí, vznik obezity nebo cukrovky. U člověka se vyskytuje snížená imunita, ledvinové kameny či předčasné stárnutí. Ve vyšším věku vzniká osteoporóza, pro kterou je charakteristické postupné řídnutí kostí. Časem se tak zvyšuje riziko zlomeniny. Nastupuje také bolest kloubů, větší výskyt kyseliny mléčné a chronická únava. Narušuje se také kardiovaskulární soustava a funkce jater či jiných orgánů.

Prekyslenie organizmu Aké komplikácie môže spôsobiťb

Příčiny vzniku překyselení

Pravděpodobně vás zajímá především to, jak překyselení organismu může vzniknout. Důvodů je mnoho, ale mezi hlavní příčiny patří zejména konzumace určitých potravin. Právě západní strava je bohatá na kyselinotvorné suroviny. Mezi ty patří hlavně maso, mléčné výrobky, vejce.

Chcete-li předcházet překyselení organismu potravinami, měli byste upřednostnit konzumaci zeleniny a ovoce. Právě tyto suroviny jsou bohaté na zásadotvorné složky, které tělo potřebuje. V současnosti je také velmi častá konzumace průmyslově zpracovaných jídel. Ty se připravují zejména z bílé mouky a rafinovaného cukru. Také se nedoporučuje konzumovat slazené nápoje a kávy. Omezit byste měli také užívání léků a umělých sladidel, pokud to je samozřejmě možné.

Překyselení těla totiž nutí organismus spotřebovat zásoby vápníku, sodíku a draslíku ze životně důležitých orgánů. I důsledkem tohoto je organismus a tělesné funkce maximálně oslabené a vznikají různá onemocnění. O vyčerpání těla však dlouhá léta nemusíte ani vědět, proto si vždy dávejte pozor na to, co konzumujete.

Je zelený čaj prospěšný pro zdraví? Přinášíme jasnou odpověď.

Patříte i vy mezi milovníky? V tom případě děláte dobře. Zelený čaj je velmi výhodný, a to hned z vícero hledisek. Přináší mimořádně mnoho zdravotních benefitů, které si popíšeme v tomto článku.

V současnosti existuje velké množství čajů. Ty se odlišují na základě složení a následně i chuti a aroma. Pravděpodobně jste už nejednou slyšeli o zeleném čaji. Tento nápoj má velmi specifickou chuť.

Lidem zelený čaj velmi chutná nebo nechutná vůbec. Pokud ho však vyzkoušíte a budete ho pít pravidelně, rozhodně máte vyhráno. Zelený čaj má totiž velké množství účinků, které jsou mimořádně prospěšné pro zdraví člověka. V první řadě si však povíme základní informace o zeleném čaji a jeho charakteristice.

Zelený čaj jako oblíbený nápoj

Možná byste nevěřili, ale zelený čaj se používá již dlouhá léta v zemích jako je Čína a Asie. Obsahuje velké množství tříslovin a aromatických sloučenin. Díky tomu má silnější a efektivnější účinky než jakékoli jiné nápoje.

Několikrát se prováděly i studie, které se zaměřovaly na srovnání rozdílů mezi zeleným a černým čajem. I v tomto případě se opět dokázalo, že zelený čaj je účinnější díky blahodárnému obsahu účinných látek.

Je zelený čaj prospešný pre zdraviea

Složení zeleného čaje

Než se podíváme na účinky tohoto jedinečného nápoje si povíme něco o složení zeleného čaje. V první řadě obsahuje velké množství vitamínů skupiny A, B a C.

Ve složení se nacházejí i látky, jako například kofein, který zajišťuje energii během celého dne, třísloviny, polyfenoly a minerální látky. Mezi ty patří například mangan, sodík, hořčík a železo. Tyto všechny látky zajišťují vysoce efektivní účinky, které si popíšeme v následujících řádcích.

Zpomaluje stárnutí

V dnešní době se často vyskytuje předčasné stárnutí. To se projevuje zejména na vzezření pleti. Častokrát se objevují vrásky již v mladém věku. Zelený čaj je však ke zpomalení stárnutí skvělým řešením.

V první řadě pomáhá předcházet poškození buněk, v důsledku čehož se do těla neuvolňují volné radikály a toxické látky. Zelený čaj tak chrání buňky těla před jejich poškozením, díky čemuž lze předcházet i mnohým onemocněním, která by v opačném případě mohla vzniknout.

Zlepšuje zdraví mozku

Nejlepší prevencí před vznikem neurodegenerativních onemocnění je neustálé udržování zdravého mozku. V tomto případě pomáhá také jedinečný zelený čaj, který má blahodárné účinky na mozek. Zlepšuje koncentraci, paměť a soustředění se. Zároveň dokáže zlepšit také náladu, což je velkým benefitem.

Zelený čaj se proto doporučuje pít i před pracovním pohovorem, popřípadě těžkou zkouškou ve škole. Dokáže totiž zlepšit koncentraci a soustředění až do té míry, že se důsledkem toho zlepší i vaše výsledky.

Je zelený čaj prospešný pre zdravieb

Posiluje imunitní systém

Náš imunitní systém je mimořádně důležitý a proto byste se o něj měli pečlivě starat. Možná si řeknete, že to nějakým způsobem neovlivníte, ale v tom případě jste na omylu.

Obranyschopnost a lze zvýšit i tím, že budete pravidelně pít zelený čaj. Ten obsahuje aktivní biologické látky, které dokážou tělo chránit před vznikem infekce nebo jiného onemocnění. Podle odborníků je pití zeleného čaje velmi prospěšné iz hlediska snížení výskytu zubního kazu. Samozřejmě, musíte si pravidelně čistit zuby a jíst zdravě, což znamená, že co nejméně cukrů.

Mimo jiné, zelený čaj se doporučuje pít i namísto klasické čisté vody. Dokáže totiž hydratovat váš organizmus, a proto to můžete s čistou vodou nebo jiným bylinkovým čajem neustále obměňovat. Tak neváhejte a začněte s pravidelným pitím zeleného čaje i vy. Rozhodně toho neprohloupíte, právě naopak.

balik_matcha_teacu

⇒ Doporučujeme: Akční balík MATCHA TEA ⇐

Nejlepší jídla pro děti na prázdniny: Jednoduché, rychlé a zdravé!

Prázdniny provázejí také mnohé výlety s dětmi, které by měly pravidelně jíst. Zapomínat byste proto neměli ani na zdravé jídlo, které jim je třeba připravit. To jim můžete přichystat na různé výlety, popřípadě jej uvařit na doma, zatímco jste vy v práci.

Nic není horší než to, když se vaše děti stravují během letních prázdnin nezdravě. Měly by se totiž hodně hýbat ak tomu potřebují i dostatečné množství živin a vitamínů. To jim nezabezpečí polotovary ani jídla z fastfoodů. Proto byste si měli předem promyslet strategii, co budete vašim dětem vařit a na jaký styl jim to budete připravovat.

Abychom vám to usnadnili, přinášíme vám přehled jídel na letní prázdniny, které se určitě vyplatí vyzkoušet. Děti si je zamilují a vy budete spokojeni, že jim dáváte skutečně výživné potraviny.

Najlepšie jedlá pre deti na prázdninyac

Kreativitě se meze nekladou

Nejlepší je, pokud jednotlivé potraviny a jídla obměňujete. Lze je totiž připravovat na mnoho způsobů. Vaše děti potřebují neustále jiné živiny a vitamíny. I z toho důvodu byste měli jídla vždy připravovat na jiný způsob. Kreativitě se tak v tomto případě meze nekladou.

Doporučujeme vám připravit si jídelníček na celý týden předem, abyste věděli, co budete vařit. Můžete si tak spíše nakoupit potřebné potraviny a nebudete tak ve stresu, že nevíte, co připravíte vašim dětem. Neváhejte si navrhnout snídani, oběd i večeři, abyste vždy měli kompletní jídelníček.

Zelenina a ovoce nesmí chybět

Pravděpodobně vám je jasné, že zelenina a ovoce musí být zakomponovány v jídelníčku vašich dětí. Právě v těchto potravinách se nachází velké množství živin, minerálů a vitamínů různého druhu. Zeleninu můžete podávat syrovou, popřípadě ji tepelně upravit. Výborným řešením je grilovaná nebo uvařená zelenina, například jako příloha k masu nebo rybě.

Co se týče ovoce, můžete jej podávat k snídani, popřípadě na svačinu a odpolední svačinu. Připravit můžete různé lehké saláty, ze kterých se vaše děti nasytí a zároveň jim budou dodány všechny výživné látky. Zeleninu a ovoce byste tak rozhodně měli zakomponovat do jídelníčku. Je dobré, když děti již odmalička učíte jíst tyto potraviny na různé způsoby. V opačném případě by se jim to mohlo znechutit a nevěděli by si k těmto zdravým pochutinám najít cestu.

Najlepšie jedlá pre deti na prázdninya

Kuřecí maso pro přírodní způsob

Velkým benefitem kuřecího masa je, že jej můžete dělat na řadu způsobů. V létě se ho však nedoporučuje smažit. Pro vaše děti by to mohlo být v teple velmi obtížné jídlo, ze kterého by jim mohlo přijít nevolno. Proto raději zvolte přípravu na přírodní způsob. Kuřecí maso můžete uvařit ve vodě, popřípadě jej ugrilovat na pánvi nebo zapéct v troubě.

Maso určitě nemusíte solit. Postačí, pokud přidáte bylinky. Nejlepší, pokud jsou čerstvě vypěstovány. Jedná se například o bazalku, medvědí česnek nebo rozmarýn. Kuřecí maso nabere úplně jiný rozměr a vaše děti si jistě pochutnají.

Jaká příloha je vhodná?

Co se týče přílohy k masu, zvolit můžete rýži, zeleninový salát nebo bramborovou kaši. Určitě jako přílohu nedávejte vašim ratolestem hranolky. Ty jsou obtížné a obsahují spoustu tuků. Zeleninový salát můžete udělat na mnoho způsobů.

Výborným řešením je pokud jako dresink použijete olivový olej. Nedoporučuje se v tomto případě zvolit majonézu, která by mohla být přes teplé dny velmi těžká na žaludek.

Najlepšie jedlá pre deti na prázdninyab

Ryby jako správná volba

Chcete-li vašim dětem připravit chutné a zdravé jídlo na léto, skvělým řešením je ryba. Množství dětí zbožňuje lososa, který lze opět připravit na mnoho způsobů. Můžete jej tepelně upravit na másle a bylinkách. Jako přílohu je vhodné zvolit právě zeleninový salát a budete tak mít hotovo jednoduché a zároveň vysoce výživné jídlo.

Proto neváhejte a nechte se i vy inspirovat těmito chutnými jídly na léto pro vaše ratolesti. Věřte či ne, určitě si je zamilují a vy tak budete mít ze sebe ten nejlepší pocit. Vašim dětem totiž dáte přesně to, co potřebují.

 

Jak obnovit střevní mikroflóru? Toto jsou naše tipy!

Střevní mikroflóra je pro nás všechny mimořádně důležitá. Obecně platí, že ji tvoří bakterie v tlustém střevě. Ty mají v této oblasti své opodstatnění. Jsou totiž důležitými faktory při tvorbě vitamínů a jiných minerálních látek.

Co je střevní mikroflóra? Jedná se o bakterie, které se nacházejí v tlustém střevě a mají na zdraví člověka pozitivní vliv. Obecně platí, že tyto prospěšné bakterie udržují rovnováhu mezi střevními mikroorganismy, zabraňují nadměrnému množení patogenních bakterií a slouží i jako prevence různých trávicích onemocnění. Jedná se například o průjem, nadýmání nebo zácpu.

Střevní mikroflóra obsahuje také bakterie, které jsou výhodné v rámci imunity. Tu podporují do vysoké míry. Mimo jiné, střevní mikroflóra je důležitá také v rámci tvorby vitamínů, zlepšení vstřebávání vápníku, železa, ale i fosforu. Tyto prospěšné bakterie mají také příznivý vliv na alergie.

ako_obnovit_crevnu_mikloflorua

Důvody narušení střevní mikroflóry

Jak dobře víte, střevní mikroflóra se vyvíjí během celého života, a to již od narození. Její složení se samozřejmě mění. Vliv na střevní mikroflóru má řadu faktorů. Jde například io zralost novorozence, celkovou výživu či užívání léků. Ve skutečnosti se však střevní mikroflóra může snadno narušit. Důvodů je v tomto případě mnohem více. V první řadě jde o trávicí problémy, jako jsou průjem, nadýmání, zácpa nebo pokles imunity.

Střevní mikroflóru tak může narušit užívání antibiotik, léků, stres, stárnutí nebo podstoupení určité diety. Proto je třeba se před užíváním antibiotik a konkrétních léků poradit s lékařem nebo lékárníkem. Pokud byste užívali léky, které by výrazně škodily trávicímu traktu, mohlo by to vést k narušení střevní mikroflóry. Právě to se projeví trávicími onemocněními, které jsme si popsali výše.

Podpořte střevní mikroflóru

V případě, že se u vás naskytne porušení střevní mikroflóry, měli byste ji ihned obnovit. V opačné situaci to může prohloubit do vážnějších trávicích komplikací. Základem všeho jsou probiotika, která se doporučují zejména pro předčasně narozené děti, děti s alergiemi nebo nekojené děti. Probiotika se však doporučují užívat také u lidí, kteří měli nějaké trávicí onemocnění. Také jsou vhodné vedle léčby antibiotiky.

Mimo jiné, probiotika jsou velmi účinná i při různých zánětlivých onemocněních trávicího traktu, popřípadě při syndromu dráždivého tračníku. Obsahují totiž látky, které jsou pro střevní mikroflóru velmi prospěšné. Probiotika také můžete užívat jako prevenci vůči cestovatelským průjmům, které jsou velmi časté zejména v případě blížících se dovolených. Musíte ovšem počítat s tím, že obnova střevní mikroflóry je velmi individuální. Trvat může jen pár dní, ale i několik týdnů.


Doporučené potraviny

Střevní mikroflóra může být narušena iv případě, že se stravujete nesprávně. To nastává tehdy, když se stravuje jednotvárně, popřípadě často konzumujete alkohol. Probiotika se totiž nacházejí iv určitých potravinách, jejichž konzumace je vysoce doporučena.

ako_obnovit_crevnu_mikloflorub

V následujících řádcích si tak popíšeme potraviny, které byste měli jíst pravidelně a je dobré je zařadit i do jídelníčku. Jedná se zejména o kyselé mléčné výrobky. Mezi ty řadíme acidofilní mléko, žinčici, syrovátku a zákvas. Probiotika najdete také v jogurtech, kysané zelí nebo brynze. Tyto potraviny je tak třeba jíst častěji, popřípadě sáhněte po výživových výrobcích na obnovu střevní mikroflóry.

Možností je opravdu mnoho, proto neváhejte a podpořte svoji střevní mikroflóru i vy. Určitě se to vyplatí, a to hned z několika hledisek. Budete mít zdravé trávení, což se odrazí také na vašem celkovém zdraví.

4593_super-masticha-pro-pre-web-360-800x6000000

⇒ Doporučujeme: Super Masticha Probiotics & Prebiotics ⇐